A Balaton hazánk, és egyben Közép-Európa legnagyobb tava. Kialakulását tekintve egy tektonikus, sekély vízű árok tó. Számos hazai halfaj megtalálható vizében, így nem csoda, hogy sokan érdeklődnek a balatoni horgászat iránt.
Hol lehet horgászni a Balatonon?
A Balaton vízfelülete 600 négyzetkilométer. A tó 77 km hosszú, átlagos szélessége 7,7 km, így bőven ad lehetőséget a balatoni horgászatra. A balatoni horgászhelyek megtalálását nehezítheti, hogy a Balaton part erősen beépített. Sok helyen jogosan, vagy jogtalanul, de elkerített partszakaszok találhatók. Ezekre a területekre sok esetben nem tudunk bemenni.
Nagyon eredményesen horgászhatunk csónakból, vagy etetett hellyel rendelkező stégről. Amennyiben egyik sem áll rendelkezésre, marad megoldásképp a balatoni horgászat partról.
Balatoni horgászat partról
A mólók egész évben várják azokat, akik a balatoni horgászatot partról szeretnék kipróbálni. Ezeken a helyszíneken általában a hajóforgalom, ami megnehezíti a horgászatot. Cserébe viszont általában mélyebb a víz, mint máshol. A mólók egész évben jó horgászhelyek lehetnek, de vannak olyan mólók is, ahol tiltott a horgászat. Erről mindképpen tájékozódj, mielőtt horgászni indulsz! Ha a mólókat választjuk horgászatunk helyszínéül, mindenképpen gondoljunk arra, hogy árnyékot nem fogunk találni. Nyári napokon semmiképpen se menjünk sapka, vagy napernyő nélkül!
A szabad strandok területén főképp a melegedő tavaszi, vagy az őszi lehülő időben próbálkozhatunk sikerrel, leginkább a déli parton. A sekély, melegebb víz miatt gyakran jön ki a hal a partszéli vizekbe. A balatoni horgászat partról jóval eredményesebb tud lenni ezekben az időszakokban, ha a strandokat keressük fel.
A fürdőhelyek megnyitásával csak éjszaka horgászhatunk a strandokon, de a sekély víz miatt nem valószínű, hogy a meleg időben túl sikeres horgászatban lenne részünk. Jóval esélyesebbek leszünk a nagyobb zsákmányra, ha nyáron inkább éjszaka próbálkozunk.
Fontos tudni, hogy a strandokon is szabályozhatják, korlátozhatják a horgászatot. Mindenképpen nézzünk utána, hogy engedélyezett e a horgászat azon a strandon!
Balatoni horgászjegy
- A balatoni horgászjegy 2018-ban két féle engedélyt kínál, melyek területi érvényessége:
- Partközeli: A Balatonon a parttól a víz felé 1500 méter távolságig partról, vagy lajstromszámmal nem rendelkező vízi járműről jogosít horgászatra (behúzásra nem jogosít!).
- Általános: A BALATON egész területén feljogosít a Hajózási Szabályzat szerinti kishajó vagy magasabb kategóriába tartozó (lajstromszámmal rendelkező) vízi járműről való horgászatra, valamint természetesen parti vagy csónakos horgászatra is (behúzásra nem jogosít!).
- Mind a két típusú balatoni horgászjegy 2018 évben a következő területekre is érvényes:
- a Zala-folyón a fenékpusztai vasúti hídig,
- a Hévíz folyáson a torkolattól a tó duzzasztó műtárgya előtt számított 50m-es alvízi szelvényig,
- a Páhoki csatornán torkolattól a Hévíz folyásig,
- az Egyesített övcsatornán a bárkázó hídtól a Gyöngyös patak befolyásáig,
- a Fenyvesi-nyomócsatornán a szivattyúházig,
- a Keleti-Bozót-csatornán a Lengyeltóti és Buzsák közötti út hídjáig,
- a Jamai-patakon a bugaszegi halastó lecsapoló zsilipjéig,
- a Tetves-patakon a balatonlellei halastavak lecsapoló zsilipjéig,
- a Kismetszésen a 70-es főútig,
- a Nagymetszésen a szóládi fahídig,
- a Lesence-patakon,
- a Kétöles-patakon,
- a Tapolca-patakon,
- az Egervíz-patakon,
- a Burnót-patakon,
- az Egermalom-csatornán a 71-es főútig,
- a Határkülvíz-csatornán (Csömendi-árok) a Nyugati-övcsatornába való betorkollástól a Nikla és Csömend közötti út hídjáig. A csatornának azon szakasza, amely a Fehérvízi-láp Természetvédelmi Területen halad keresztül, nem horgászható, mert oda tilos belépni.
Ezen kívül mindkét fajta balatoni horgászjegy érvényes:
A Nyugati-övcsatornán a balatoni torkolattól a Határkülvíz-csatorna (Csömendi-árok) betorkollásáig, valamint a Sári és Cigány-belvíz-csatornán a somogyszentpáli bekötőúttól a Nyugati-Övcsatornáig.
A Kis-Balatonon, az I. számú déli tárózón 04-24 óra közötti időben, a Zalavár és Zalaszabar közötti út déli padkája és víz közti területről, a híd nyugati oldalától, a Babos-szigetről és a Kányavári-szigetről.
Az I. számú északi tározón a Zalavár és Zalaszabar közötti út északi oldalán, valamint a régi Zala-meder keleti partján a Bárándi-patak befolyásától a Zalavár és Zalaszabar közötti út hídjáig.
Balatoni horgászjegy árak
Általános Balatoni területi jegy ára
Felnőtt Balatoni területi jegy ára
- 1 napos 4,000 HUF
- 3 napos 7,500 HUF
- 10 napos 18,000 HUF
- Éves 60,000 HUF
Ifjúsági Balatoni területi jegy ára
- 1 napos 2,000 HUF
- 3 napos 3,000 HUF
- 10 napos 7,000 HUF
- Éves 22,000 HUF
65 év felett
- Éves 48 000 HUF
Gyermek Balatoni területi jegy ára
- Éves 1,500 HUF
Partközeli balatoni területi jegy ára
Felnőtt partközeli
- 1 napos 2,500 HUF
- 3 napos 4,500 HUF
- 10 napos 7,000 HUF
- Éves 26,000 HUF
Ifjúsági partközeli
- 1 napos 1,000 HUF
- 3 napos 2,000 HUF
- 10 napos 3,000 HUF
- Éves 10,000 HUF
65 év felett
- Éves 21,000 HUF
Turista Balatoni területi jegy ára
- 1 napos 2,000 HUF
- 3 napos 4,000 HUF
- 10 napos 6,000 HUF –
Kiegészítő általános
- 1,500 HUF
Behúzós Balatoni területi jegy ára
- 3 napos 12,000 HUF
- 7 napos 20,000 HUF
- Éves 60,000 HUF
- Felnőtt (kiegészítő)
- 3 napos 4,000 HUF
Balatoni horgászrend
A Balatoni horgászrend a balatoni horgászat szabályait tartalmazza, amely sok esetben eltérést mutat az általános horgászrendtől. Mielőtt balatoni horgászatra adnád a fejed, mindenképpen olvasd át!
A Balaton és vízrendszerének kezelője a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt, akik évek óta komoly munkával igyekeznek a balatoni horgászatot népszerűsíteni. A szabályozásaik és törekvéseik kifejezetten a balatoni horgászat fejlődésének érdekét szolgálják.
A Balatoni horgászrendet itt találhatod meg.