Ha csemeténk fejébe vette, hogy horgászni szeretne, az egy remek dolog! Ha mi magunk is horgászunk, akkor duplán szerencsésnek érezhetjük magunkat, és tudni fogjuk, hogy a gyerek horgászengedély kiváltása hogyan is történik.
Kevésbé szerencsés esetben még életünkben nem horgásztunk, és fogalmunk sincsen, hogy milyen feltételekkel horgászhatnak a gyerekek. Ebben szeretnénk most segítséget nyújtani, hogy minél több kisgyermek szeresse meg a horgászatot, és segítsünk a tanácstalan szülőknek és természetesen mindenki másnak a gyerek horgászengedély kiváltásában.
A gyermek horgászengedély kiváltása nem kötött horgászvizsgához, vagy egyesületi tagsághoz, de 2019 óta regisztrációhoz kötött. Így, ha gyermekünk horgászni szeretne, első lépésként el kell végezni a horgász regisztrációt.
Horgász regisztráció gyereknek
A MOHOSZ 2019-től kötelezővé tette a horgász regisztrációt, mely alapján nyilvántartja az országban a horgászokat. A regisztrációt szülőnek/gondviselőnek kell elvégezni. Először a szülőnek kell regisztrálni, majd hozzáadni a gyermeket. Sikeres regisztrációt követően a jobb felső sarokban található profil áttekintő opcióra kattintva megtalálható a lehetősége a „Hozzáadom gondviseltként” opció. Két lépésben meg kell adni a gyermek adatait, majd véglegesíteni a regisztrációját. A regisztráció díjmentes, a gyermekek számára a horgászkártya kiváltása nem kötelező, ahogy a szülőnek sem kell kártyát váltani, ha ő nem horgászik.
Hány éves kortól kell horgászengedély?
Horgászengedély mindenki számára, aki horgászni szeretne kötelező, ez független az életkortól. Horgászni azonban csak 3 éves kortól lehet, ez alatt nem szabad horgászni a gyerekeknek sem, és valójában nem is igazán tudnának. 3 éves kortól lehet kiváltani a gyermek horgászengedélyt, hogy a csemeténk gyermek horgász lehessen és kipróbálhassa a horgászat nyújtotta örömöket.
Gyermek horgász az a személy, aki 3. életévét már betöltötte, de az adott év december 31-ig nem tölti be a 15. életévét. Abban az évben, amelyben 15 éves lesz, ifjúsági horgászként, eredményes horgászvizsgát követően horgászhat tovább. Ha valaki szeretne korábban horgászvizsgát tenni, 10 éves kortól szülői beleegyezéssel van rá lehetőség, így 10 éves kortól ifjúsági horgásszá válhat a gyermek, és az ifjúsági horgászokra vonatkozó előírások alapján horgászhat majd. A következőkben a gyermek horgászokról lesz szó.
A MOHOSZ a horgász utánpótlás támogatása érdekében jelentős kedvezménnyel teszi lehetővé a gyermekek horgászatát, és mindösszesen a fogási naplót kell kifizetnünk, ami 600 forint, ha időben leadtuk az előző évi fogási naplót, vagy először váltjuk ki azt. Ha elfelejtettük volna a fogási napló leadását, akkor azt emelt áron, 6600 forintért válthatjuk ki a következő évre.
Ez a 600 forintos ár a gyermekeknél ugyanazt jelenti, mint a felnőtt horgászok esetében az éves állami horgászjegy és fogási napló kiváltása. Arra jogosít fel, hogy az adott vízterületre vonatkozó érvényes területi jegy birtokában jogosultak legyünk a horgászatra Magyarország horgászvizein. Ne feledjük, hogy a gyermekek számára is kötelező a fogási napló vezetése!
Gyerek horgászengedély kiváltása online
A gyerek horgászengedély kiváltása online módon egyelőre még nem lehetséges. A MOHOSZ célja az, hogy minél inkább a digitalizáció irányába haladjon a horgászat, így előbb utóbb lehetőség lesz a gyermekek számára is az online horgászengedély kiváltására. Ez várhatóan csak 2026 környékén valósul majd meg, több lépésben, kezdve a digitális fogási napló bevezetésével. A gyerek horgászengedélyt kiváltani tehát regisztrációt követően lehet, valamely engedély forgalmazási ponton. Ezek többnyire nagyobb horgászboltok, vagy horgászegyesületek.
MOHOSZ gyerek horgászengedély ára
A gyermekek számára a legegyszerűbb megoldás, ha nem csak egy bizonyos vízterületen fognak horgászni, a MOHOSZ gyerek horgászengedély kiváltása. Ez a legtöbbet látogatott vízterületekre érvényes, egy-egy nyaralás során (amennyiben nem magán kezelésben lévő vízen horgászunk), a legegyszerűbb és a legolcsóbb megoldás.
MOHOSZ országos éves gyermek horgászjegy ára:
- 3000 forint.
Országos éves gyermek területi jegy érvényességi területe:
- Duna folyam és Tisza folyó teljes magyarországi szakaszán,
a Balaton balatoni horgászrend szerinti partközeli területén és a BHNp. Zrt. által kezelt egyéb vízterületeken, - a Tisza-tó és a Velencei-tó területén,
- a Ráckevei (Soroksári) Dunaág Kvassay zsiliptől Tassi zsilipig terjedő szakaszán, valamint
- a Duna szigetközi ágrendszer vizein, a Rába, Ipoly, Dráva, Mura, Zala,
Túr, Új Túr, Öreg Túr, Szamos, Kraszna, Bodrog, Sajó, Hernád, Zagyva folyókon, a Körösök területén, - a Berettyó, Hortobágy-Berettyó, Maros folyókon,
- a Keleti-, Nyugati-, Kiskunsági-, Nagykunsági- és Jászsági-főcsatornák vízterületein, továbbá
- a Tassi V-VI Vizterületén.
Gyermek horgászengedély szabályai
Fontos tudni, hogy a gyermekek csak felnőtt felügyelete mellett horgászhatnak, egy bottal, botonként egy darab, maximum három ágú horoggal, továbbá a megtartható zsákmány mennyisége is korlátozva van. Gyermek horgászként évente 5 db tilalmi időszakkal, méretkorlátozással, megtartható darabszám korlátozással védett hal, valamint maximum 20 kg korlátozással nem védett hal tartható meg. Az 5 db tilalommal védett halfaj közül évente összesen 3 db, a 20 kg mennyiségből pedig évente összesen 10 kg lehet az egy halgazdálkodási vízterületről származó megtartott hal.
A következő példában egyértelműbb lesz: A gyermek horgász a Balatonon fog 3 db pontyot, és 10 kg tilalommal nem védett keszegfélét egy évben. Az adott évben több halat már nem tarthat meg a Balatonon, de pl a Dunán megtarthat még 2 db pontyot, és további 10 kg tilalommal nem védett keszegfélét.
Fontos ismerni még hazánk halait is, hiszen a gyermekek is foghatnak védett, méret- és darab korlátozással vagy fajlagos tilalmi idővel védett halfajokat. Az ilyen halakra vonatkozó szabályokat nekik is be kell tartani. Ezeket a halakat mindenképpen tanulmányozzuk át egy kicsit mielőtt gyermekünkkel horgászni indulunk, ezzel is kedvet csinálhatunk neki a horgászathoz, és közben tanulhatunk is vele.
A horgászat egy gyermekkel nem mindig egyszerű, legyünk vele türelmesek, és a századik alkalommal is mosolyogva gubancoljuk ki az összetekeredett zsinórt. Egy csodálatos tevékenység a pecázás, ha a csemeténk fejébe vette, segítsük őt ebben!