A fajlagos tilalmi idők sorát a csuka kezdte, melynek tilalma február 1-én vette kezdetét és egészen március 31-ig tart. A csukákhoz csatlakozik most további 4 kedvelt ragadozó halfajunk, melyekre horgász tilalmi idő lép életbe március 1-től.
Balin fogási tilalom
A Balin a pontyfélék családjába tartozó, európa szerte elterjedt őshonos halfajunk. 3-4 éves korára fejlődik ivaréretté. Időjárás függvényében, de jellemzően március közepétől május elejéig tart ívásuk, az ikrákat a kemény, általában sóderos aljzatra rakják, de a parti fák sűrű gyökérzete is ideális hely számukra az ikrák rakásának. Az ikraszemek kb 1,5 mm átmérőjűek, egy ikrás egye 30 és 400 ezer közötti ikrát rak.
A balin fogási tilalma március 1-től április 30-ig tart.
Sügér tilalom
A sügér egy kisméretű ragadozóhal, amellyel szinte minden horgász találkozott már. Szinte bármilyen módszerrel és csalival fogható ez a kisméretű ragadozó. Többnyire 3 éves korban válik ivaréretté, március-áprilisban szaporodik. Ívóhelyként a növényekkel benőtt
sekély vizek alkalmasak. A nőstények által kibocsátott ikraszemek egymáshoz tapadva gyöngyfüzérszerű láncot alkotnak, amely a növényeken vagy a köveken megtapad. Az ikraszemek átmérője 2 mm, számuk halanként 10-20 ezer.
A sügér fogási tilalma március 1-től április 30-ig tart.
Süllő tilalom
A süllő hazánk egyik legkedveltebb, leginkább keresettebb ragadozó hala. Kiemelkedően híres süllőiről a Balaton. 3-4 éves korban éri el ivarérettségét, március-áprilisban szaporodik. A hímek a fél méternél mélyebb, kemény aljzatú vizeket keresik fel, ahol a fészeknek alkalmas növényzetet – folyóknál az elöntött hullámtéri részeket, vagy a parti fűzfák kimosott gyökérzetét – letisztogatják. A nőstények erre rakják ikrájukat, amelyet a megtermékenyülés után kikelésig őriznek. Az ikraszemek átmérője 1-1,5 mm, számuk testtömeg-kilogrammonként kb. 180 ezer.
A süllő fogási tilalma március 1-től április 30-ig tart.
Kősüllő tilalom
A kősüllő a süllőnél jóval ritkábban kerül horogra, és méretei is kisebbek. A süllőfogás kb 10%-át éri el a kősüllő fogási mennyisége. Három- vagy négyévesen válik ivaréretté, szaporodása márciustól június végéig is elhúzódhat. Íváskor a növényekkel benőtt szélvizekbe, folyóknál az elöntött hullámtérre vonul. A növényzetre tapadó megtermékenyített ikrát nem őrzik a szülők. Az ikraszám nőstényenként általában 30-80 ezer között mozog.
A kősüllő fogási tilalma március 1-től június 30-ig tart.
Fontos tudni a tilalmi időkről
Ha a tilalmi idő első napja szombatra vagy pihenőnapra esik, a tilalom az azt követő munkanapon lép érvénybe. Ha a tilalmi idő utolsó napja esik szombatra vagy pihenőnapra, a tilalom a közvetlenül megelőző munkanapon végződik. Mivel a márciusban kezdődő tilalmi időszakok esetében 2024-ben egyik sem esik hétvégére, vagy pihenőnapra, így az idei évben a teljes tilalmi időszakot ki kell várni mindegyik halfaj esetében. Ha véletlenül kifognál egyet közülük, haladéktalanul engedd őket vissza. Ha több is jönne egymás után, válts horgászhelyet, hagyd őket nyugodtan szaporodni!